U nás se pěstuje Japonský topol samičího pohlaví. Rozmnožování se provádí řízkováním z matečnic. Nejčastěji se používá na výrobu levného palivového dříví a dřevní štěpky (biomasy).
MENU:
Topol dospívá mezi 8 až 10 rokem svého růstu. V té době vykvétá a tvoří semena. Velkou výhodou Japonského topolu je, že pařez po uříznutí znovu obrůstá, proto se v případě pěstování na štěpku sází na 12-15 let a při pěstování na dřevo vydrží jeden pařez až 25 let. Později se výtěžnost již zmenšuje. Při průměrné kvalitě půdy jsou optimální přírůstky zaznamenávány v nadmořské výšce 250 - 650 metrů a srážkovém úhrnu kolem 500 mm za rok. To je prakticky většina rozlohy České republiky. Roční přírůstek délky je 2,5 – 4 metry dle klimatických a půdních podmínek.
Japonský topol snese zaplavení po dobu 50–60 dnů, proto je tedy vhodný i do záplavových oblastí, nebo podmáčených luk. Sklizeň se provádí v zimě, kdy je půda zamrzlá.
Japonský topol se nesmí vysazovat pouze v ekokoridorech, kde je sázení cizorodých dřevin a rostlin zakázáno. Využívá se pro výsadbu větrolamů nebo jako zvukolam mezi rušnými komunikacemi a obytnými zónami.