Co je to RRD?
Rychle rostoucí dřevina, která má při správném šlechtění krátkou dobu obměny (5 let), objemová produkce je výrazně vyšší než u běžných dřevin.
Co je to prýt?
Jednoletý přírůstek (proutek). Nemá boční výhony.
Co je to řízek?
Z prýtu zkrácený prut v délce 18 - 20 cm dlouhý o průměru +7mm.
Co je to matečnice?
Je založený reprodukční porost, který slouží pro rozmnožování RRD (sklízejí se prýty, které se před výsadbou krátí na řízky).
Co je to kořenáč-obalovaná sadba?
Řízek, který byl zasazen do sadbovače a má již vytvořený vlastní kořenový systém.
Jaký rozdíl je mezi kořenáčem a řízkem?
Řízek je nejvhodnější sázet v březnu až dubnu. Snáze se sází neboť se pouze zapíchne do země. Kořenáč lze sázet v průběhu celého vegetačního období. Kořenáče používáme také na dosazování nevzešlých sazenic. Jsou vhodné i na plochy, kde není možné připravit půdu (neúnosné podmáčené půdy).
Lze připravit svoji vlastní sadbu?
Zakoupený sadbový materiál z matečnice je možno dále množit. U takto získaných řízků je bohužel větší pravděpodobnost výskytu nežádoucích mutací.
Jaký je rozdíl mezi slabým a silným řízkem?
Silné řízky mají větší zásobu vnitřní vody a v případě výskytu dlouhých jarních přísušků jsou odolnější. Slabé řízky jsou vhodnější pro sadbu do kelímků.
Jaký je rozdíl mezi jarní a podzimní výsadbou?
Jarní výsadby je možné realizovat z řízků i z kořenáčů. Na podzim není vhodné sázet řízky. Vymrznutím půdy ztratí kontakt a na jaře uschnou. Pro vysazování kořenáčů je vhodnější podzim. Kořenáče získají kontakt s okolní půdou a na jaře začnou velmi brzy růst, čímž získají náskok proti možném bujení buřeně.
Způsoby výsadby dle období:
jarní - řízky, kořenáče podzimní - kořenáče
Způsoby výsadby dle použité technologie:
-
ručně
- zapichování řízků
- sadba kořenáčů motykou
- speciální sazeč na kořenáče
-
mechanizovaně
- rýhový zalesňovací stroj, vhodný pro řízky a prýty
Hustota výsadby - schéma
-
vysazuje se zhruba 5000ks jedinců na 1 ha
-
spon se volí s ohledem na možnosti při použití mechanizace
-
sází se buď jednoduché řádky nebo dvouřádky
Způsoby výsadby
1. řízky
Zapichujeme mírně šikmo nebo kolmo do připravené půdy. Na dokonale připravené půdě ponecháme jeden pupen nad zemí, na lehčích půdách při pozdější výsadbě můžeme zapíchnout i celé. Na lokalitě s buření sázíme silnější a delší řízky, poslední pupen ponecháme ve výšce nejméně poloviny předpokládané výšky buřeně. Po narašení provedeme redukci pupenů na jeden (ten nejvyšší).
2. kořenáče
Sázíme do jamek o něco větších než je obal i se substrátovým balem nebo do jamek vytvořených speciálním sazečem nebo motyčkou. Likvidace buřeně před sadbou či příprava půdy není nutná, věci však neuškodí.