1. Biomasa - dřevní štěpka
Nejrozšířenější způsob výroby biomasy je v současné době z dřevní hmoty japonského topolu. Při ročním přírůstku 10 - 20 tun hmoty na hektar (při cca 40% vlhkosti) patří k nejvýnosnějším plodinám vhodným pro naše klimatické podmínky.
Sadba - na produkci biomasy se vysazuje cca 6600 kusů rostlin na ha ve sponu 300cm x 50cm.
Sklizeň - se provádí v zimě, kdy je vlhkost hmoty co nejnižší cca 45-55%.
Obnovitelný zdroj - je trendem dnešní doby, zejména vzhledem ke zvyšujícím se cenám ostatních paliv a postupným vytěžováním uhelných dolů.
Pařez obrůstá - vzhledem k tomu, že pařez opět začne obrůstat, můžeme plantáž využívat bez nutnosti nové výsadby cca 12 - 15 let.
První možností je výroba tzv. mokré štěpky. Ta se využívá pro okamžitý prodej do spaloven.
Druhou možností je výroba tvz. suché štěpky. Větve se složí do meziřádků, kde schnou do příští topné sezóny. Štěpkují se na podzim před topnou sezónou. Pro topení v klasických kamnech se používá pouze tento druh štěpky.
2. Palivové dříví
Levné palivové dříví se může pěstovat téměř kdekoli. Na pěstování je nahlíženo podobně jako na travní porost.
Výtěžnost - japonský topol po pěti letech dorůstá průměru cca 15 - 20 cm (měřeno metr od země) a výšky 12 - 18 metrů.
Soběstačnost - při produkci cca 300 m3 palivového dříví z jednoho hektaru za pět let je postačující osazení půl hektaru. Po pěti letech je možné sklidit z této plochy cca 30 m3, což bohatě pokrývá roční spotřebu průměrně velkého rodinného domu.
Kácení - topoly je doporučeno kácet v době vegetačního klidu, kdy je nejnižší obsah vody v dřevní hmotě.
Obrůstání pařezu - vzhledem k tomu, že uříznutý pařez opět začne obrůstat, může být plantáž využívána cca 20 - 25 let bez nutnosti nové výsadby.
Výhřevnost - na tunu sušiny je výhřevnost obdobná jako u hnědého uhlí a jen nepatrně menší než u smrkového dřeva.
3. Výroba dřevěných pelet
Současné době jsou tuhá biopaliva jako nosič energie z biomasy diskutovaným tématem. Na jedné straně je požadavek nahradit alespoň částečně fosilní paliva touto energií, na straně druhé obava, že podpora pěstování energetických rostlin vede ke zvyšování cen potravinářských komodit. Kritika za nepřiměřené využití zemědělské komodity pro biopaliva se týká především řepky olejky.
Topení peletami - v poslední době se těší velké oblibě. Vyniká poměrně malou náročností na skladovací prostor, možností plné automatizace a vysokou výhřevností. Na trhu je široká nabídka kotlů na spalování pelet všech výkonnostních tříd. Standardní malé peletky jsou vysušené granule z rozdrcené dřevní hmoty slisované pod obrovským tlakem.
Další možností jsou topné pelety z travní fytomasy kombinované se štěpkou topolovou v poměru 1:1, po případně 1:3 ve prospěch topolové štěpky.
4. Nábytkářský průmysl
Výroba nábytku - japonský topol patří mezi měkčí a lehčí druhy dřeva. Jeho vlastnosti jsou plně využívány v nábytkářském průmyslu zejména pro jeho tvárnost a zajímavou kresbu dřeva.
Saunové doplňky - příjemná (sametová) struktura topolového dřeva a jeho výborné izolační vlastnosti jsou využívány také při výrobě vybavení saun. Zejména lavic a ostatního nábytku používaného v sauně.
Výroba odlehčených překližek - relativně nízká hmotnost, dobrá pevnost a zajímavá kresba, jsou vlastnosti, které předurčují topol pro výrobu odlehčených překližek.
Využití v řezbářství - díky své struktuře, dobré tvárnosti a nižší tvrdosti různých klonů, patří topolové dřevo k oblíbeným materiálům v řezbářství podobně jako lipové nebo březové dřevo.