1. Škůdci
Japonský topol není mezi škůdci moc oblíben, několik škůdců však má. V prvním roce růstu může být nejvíce ohrožen broukem a larvy mandelinky topolové. Výskyt škůdců je lokální, velice záleží na jeho typu a množství. Paraziti, kteří napadají Japonský topol, ho většinou úplně nezahubí, jen částečně oslabí. Ochrana a likvidace parazitů velice důležitá. Hospodářské škody mohou způsobovat zejména druhy široce rozšířené s pravidelným výskytem, ale také méně časté druhy vyskytující se lokálně s časově omezenou gradací. Pokud jsme zjistili závažné škody a jsme nuceni přistoupit k použití insekticidů, vybíráme ze seznamu registrovaných přípravků na ochranu rostlin tyto: Decis, Karate, Mospilan, Pirimor.
Škůdci které se mohou objevit na plantážích, ohrožují plantáž až v případě drastického přemnožení.
Ssavý hmyz a roztoči: Mohou představovat významnější nebezpečí pouze pro mladé rostliny. Také přenášejí virové choroby. Vzhledem k složitému životnímu cyklu je chemický zásah velmi obtížný. Provádíme jej pouze ve školkách a matečnicích.
Listožravý hmyz: Zásahy proti listožravému hmyzu se provádějí spíše výjimečně, pouze v případě velmi silného žíru ve školkách nebo matečnicích.
Hmyz poškozující kmeny a větve: Nejzranitelnější jsou mladé porosty 2–5letých topolů, které často součastně napadá kozlíček, krytonosec olšový i nesytky. Místa poranění jsou vstupní branou pro choroby kmenů a větví. Nejúčinnější ochranou proti těmto škůdcům je prevence. Mezi tyto škůdce dále patří: nesytkovití, obalečovití, tesaříkovití...
2. Plevely a chemická ochrana topolů
Boj s plevely je v prvních dvou letech pěstování, ta nejdůležitější a nejnáročnější činnost. Mnoho pěstitelů právě tuto ochranu podceňuje a výsledkem jsou malé přírůstky, nerovnoměrné přírůstky, nebo úplné uhynutí rostlin. Plevely ubírají zásadním způsobem v nadzemní části světlo a v podzemní části vláhu a živiny. Proto je třeba veškeré plevely systematicky a nekompromisně likvidovat, aby byla plantáž zcela čistá.
Likvidace plevelů před sadbou: Zde je třeba zlikvidovat maximální množství jednoletých plevelů a většinu vytrvalých plevelů. Nejlepší postup je provézt postřik zlikvidovat všechny plevely totálním herbicidem Roundup nebo Touchdown. Po likvidaci zorat a zkultivovat těsně zimou. Na jaře jakmile to počasí dovolí a půda dostatečně prohřátá lze provézt sadbu.
Likvidace plevelů po výsadbě: Ihned po sadbě je optimální celou plantáž ošetřit postřikem Stomp, který zabraňuje vzklíčení většiny semen plevelů. Řízky Japonského topolu získají větší náskok a plevely jim v první fázi růstu nekonkurují.
Likvidace plevelů během vegetace: Další ošetření se provádí v průběhu prvního a částečně druhého roku mezi řádky mulčováním nebo sekáním trávy a plevelů. Do jedno hektarových plantáží stáčí projít plantáž s motykou a kolem řízků nakypřit hlínu. Nejlevnější variantou je diskování, neboť je rychlejší, disky se tak neopotřebují jako nože mulčovače. Stačí diskovat méněkrát a půda se lépe provzdušňuje, absorbuje vláhu a tím se zabraňuje vysychání.
Likvidace plevelů po sklizni: Dalším krokem k systematické likvidaci plevelů může být po každé sklizni ošetření plantáže totálním herbicidem Basta. Je velice důležité provézt aplikaci brzy na jaře, kdy začínají růst plevely, a pupeny topolů se ještě neprobudily. Pokud by byly pupeny otevřené, nebo pokud by topoly měli už listy, došlo by k likvidaci celé plantáže.
Likvidace pařezů: Poslední případné chemické ošetření plantáže se provádí pouze v případě, že se rozhodnete likvidovat pařezy chemicky. Pro tyto účely se používá přípravek např. Na Pařezy, který během dvou let pařez umrtví a urychlí jeho rozpad. Tento způsob je ale pro využití na likvidaci plantáží technicky i finančně náročný.
3. Ochrana proti okusu zvěří
Většina odborné literatury a pěstitelů Japonských topolů uvádí, že tyto zvěři moc nechutnají. Případný okus zvěří je velice závislý na místních podmínkách daných lokalit. Velice záleží na množství a druhu zvěře, která se v dané lokalitě nachází a na preferované potravě místní zvěře.
V našich přídních podmínkách napadá plantáže hlavně zajíc, jenž okusuje listy, srnčí zvěř, která okusuje listy a terminál. Jelení zvěř ožírá také listy a terminál. Divoká prasata sice Japonské topoly přímo nežerou, ale při hledání larev a další potravy podrývají kořeny a tím plantáž ničí. V některých lokalitách se okusem vůbec nesetkávají.
V některých lokalitách je okus občasný bez velkých škod, jinde jsou škody okusem poměrně velké. Ke škodám většího rozsahu dochází většinou v prvním roce, ale v druhém roce už Japonské topoly přirůstají tak rychle, že jsou škody minimální. Pokud se plantáž nachází v lokalitách, kde hrozí střední nebo velké riziko škod, doporučujeme plantáž ochránit. K ochraně plantáží proti zvěři lze použít několik metod, které jsou níže uvedeny:
Pachové ohradníky: Tato metoda je poměrně rychlá, finančně dostupná a nevyžaduje velké úsilí. Důležité, je střídat po několika měsících různé přípravky, tak aby si na ně zvěř nezvykla. Jako pachové ohradníky můžete použít přípravky Hagopur, Hukinol nebo Kornitol.
Pachové a chuťové repelenty: využití pachových a chuťových repelentů je poměrně osvědčená metoda. Jednotlivé rostliny se postříkají daným přípravkem a zvěř se jich po té nevšímá díky nepříjemnému zápachu a hořké chuti. K tomuto účelu můžete použít např. Stop Z, Stopkus nebo Aversol.
Omaz: Poměrně osvědčenou ochranou Japonských topolů je natřít je omazem např. Morzuvin. Přípravek spojuje kombinaci nepříjemného zápachu, hořké chuti a zubovrzu (obsahuje jemný písek). Aplikace tohoto přípravku na větší plantáži je poměrně pomalá a finančně náročná a navíc lze poměrně těžko provézt v letních měsících z důvodu silného olistění Japonských topolů.
Opláštění: Opláštění je také jedna z možností ochrany plantáže. Okolí osadíte několika řadami stromů, které se běžně vyskytují v nejbližším okolí. Jako jsou olše, osiky nebo vrby. Metoda je diskutabilní, záleží na množství zvěře vyskytující se v dané lokalitě.
Oplocení: Nepochybně nejbezpečnější metodou ochrany plantáže je kompletní oplocení. Tato metoda není nákladná, ale navíc se razantně zmenší manipulační prostory okolo stromů.